SEKTÖRÜNÜN TEK KADIN PATRONU: YAŞAR DEMİRCİ

Yerli fan üreticisi Yaşar Demirci, sektörde kendi işini kuran tek kadın girişimci. Başarılı, pes etmeyen ve yeniliklere açık biri. Erf Group kurucusu Yaşar Demirci ile zorluklarla dolu başarı hikayesini konuştuk.

 

Erkek egemen bir sektörde başarı grafiği her geçen gün artan bir firmanın sahibisiniz. Üstelik sektörün tek kadın patronusunuz. Nasıl başladı bu sektördeki yolculuğunuz?

Sektörde şu an üretimini yaptığımız fan gurubunda faaliyet gösteren birkaç firma vardı, bu açığı görerek sektöre giriş yaptık.

Önce 3 ortak bu işe başladık, daha sonra maalesef ortaklar aynı özveriyi paylaşmıyorsa bu iş yürümüyor.

Ne yazık ki birlikte yola çıktığım kişiler tarafından dolandırıldım, Bayrampaşa’da küçük 50m2 bir dükkan açtım, burada fan alıp satmaya başladım.

Bir gün işyerinde otururken bir bayan geldi bankacı olduğunu kredi verebileceklerini söyledi ve yabancı kaynaklı kredileri anlattı. Hiç sermayem yoktu, ipotek veremem dedim ama girişimci olmak cesaret ve fırsatları görebilmeyi gerektirirdi. Makinalarınızı siz alın biz ödeyeceğiz dedikleri an bunun benim için bir fırsat olduğunu düşünüp, kabul ettim.

Şuan İkitelli Marmara Sanayi Sitesinde bulunan işyerimi kiraladım, Üniversiteden bir arkadaşıma

Modelleri çizdirdim ve tek tek yapmaya başladım. Geriye dönüp baktığımda pes edip bırakmak yerine, iyi ki devam etmişim diyorum. Bugün ERF Group’un geldiği nokta;

Türkiye de elektirikli motor hariç, tüm parçalarını kendi bünyesinde tamamen yerli ve milli sermaye ile üreten tek firmayız.

Yaptığınız işten bahseder misiniz? Bildiğim kadarıyla çok farklı sektörlerde iş potansiyeliniz var?

Evet, doğru! Hizmet verdiğimiz sektörleri sıralarsak liste oldukça uzun olur ama bazılarını söylemek gerekirse;  ısıtma soğutma sektörü, plastik, mermer, gıda ambalaj, tekstil, beton-inşaat makineleri…

Yani un fabrikalarından, rafineri petrol üretimi yapan firmalara kadar, Hemen hemen bütün makine üreticilerine fan üretimi yapıyoruz,  bu gurubun haricinde, vakum pompaları gibi özel birçok pompa üretimi de gerçekleştiriyoruz.

Yine bir başka üretim gurubumuz da, maksimum boyutlu toplu konutlarda kullanılan hidrofor sistemleri, genleşme tankları ve otopark havalandırma sistemleri de faaliyet kalemlerimiz içerinde yer alıyor.

 

ERF Group’un gelecek planları arasında yurtdışı yatırımları da var mı?

Aslında var ama ekonomik dalgalanmaları takip ediyoruz. Planladığımız yatırımlar için yurtdışı gezilerimiz oldu hatta karar da verdik ama doların artışı nedeniyle şimdilik biraz beklemede diyelim.

Bunun dışında IRAK Erbil’de rafineri ve havalandırma malzemeleri satışı yapan 700m2 büyüklüğünde bir mağazamız var. Burayı 3 ortak olarak kurduk, üretmiş olduğumuz vakum pompaları, brülör, soğutma kulesi malzemeleri satışı yapıyoruz. Ayrıca bayiliklerimiz de var.

Sizin Irak pazarına giriş hikayeniz de oldukça ilginç. Anlatır mısınız?

Evet. Irak’ın Erbil kentinde katıldığım bir fuarda bölgenin fanlara ihtiyacı olduğunu anladım. Irak’ta YECOİL isimli şirket kurarak bir de mağaza açtım. Fanların biraz ilgi çekmesi için hepsini kırmızı renge boyadım. Kırmızı fanlarıma tahminimden çok talep alınca sık sık Irak’a gitmeye başladım. Müşterilerimize fanları nerede, nasıl kullanacaklarını da öğrettim. Yalnızca renk değişimi bana büyük kapılar açtı.

Irak’ta yaptığımız işler için daha üretim odaklı çalışıp, fabrika kurumları gerçekleştirdik. 2.el  makineler alıp revize ederek, alüminyum külçe fabrikası kurduk. Ayrıca orada yine Çelik kapı ve meyve kasası üretim tesislerimiz var.

Sizin pek çok kişiye örnek olacak bir başarı hikayeniz var. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben ticaret lisesini bitirir bitirmez kapı kolu üreten bir firmada muhasebeci olarak işe başladım. Muhasebe işleri yarım günde bittiği için kalan süresimi imalatta geçirdim. Çalıştığım şirketlerde hemen her bölümde aktif kaldım. Genel müdürlüğe kadar yükseldim. Sonra işimi kaybettim, yılmadım ortaklarla bir iş kurdum. Dolandırıldım yine pes etmedim. En sonunda zorluklarla da olsa kendi işimin patronu oldum. Her zaman üretmekten ve vazgeçmeden çok çalışmaktan yanayım. Hayat önünde sonunda çabanızın karşılığını veriyor. Bugün ulaştığım başarı, dürüstlük ve çalışkanlık temelinde yükselmeye devam ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.