SEÇİLME HAKKINI KULLANMALIYIZ

SEÇİLME HAKKINI KULLANMALIYIZ

Tarihteki en büyük devrimlerden biri nedir diye sorsalar bir Türk kadını olarak şüphesiz  Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına ‘seçme ve seçilme hakkı’  vermesini gösteririm.
Sadece ülkemizde değil, 1934 yılından bu yana pek çok ülkede 5 Aralık, Kadın Hakları Günü olarak kutlanır. Dünyaya böyle bir konuda örnek olmak gurur verici.

O günden günümüze kadının geldiği noktayı gerçek anlamda sorgulamak canımızı acıtabilir  ama yapmalıyız. Bu hakkın ne anlama geldiğini yeteri kadar iyi anladığımızı ve dahası sahip çıkabildiğimizi düşünmüyorum.

Kadınlar güçlenmeli
Etkinlik ve yetkinlik alanları genişlemeli
Eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalı ..vs

O kadar insani ve zaten olması gereken şeyler istiyoruz ki aslında… Ama hep yapılsın diye bekliyoruz.

Bakış açımızı değiştirmek, isteklerimizi somutlaştırmak, görevlere talip olmak, talip olanları desteklemek ve yaşanılan ihlalleri çözülene kadar deşifre etmek zorundayız.
Gençlerimizi kadın/insan hakları konusunda  bilinçli ve ülke yönetimine aday olabilecek şekilde eğitmeliyiz. Hatta eğitime kendimizden başlamalıyız.

Haklarımız uğrundaki mücadelemizi bir adım öteye taşıyabilir, sorunların çözülebileceği karar merciilerine temsilcilerimizin getirilmesi için çaba harcayabiliriz.
Peki kim bu temsilciler ?
Onlar kim bilemiyorum ama emin olduğum şey artık bir adım öne çıkmaları gerektiği…

#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü #seçme #seçilmehakkı #kadınlarkulubu #kadın #womans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.