KAFALAR ZOOM-Bİ

Dijital ortamı asla küçümsemeyin.
İnsanları görünür kılan, uzakları yakın eden, zaman kazandıran, meslektaşlar arasında fikir, bilgi ve tutumların paylaşılmasını kolaylaştıran bir mecra olarak baktığımızda son derece faydalı bir yer.

Ama eskiye göre çok daha dikkatli ve seçici olmak zorundayız.

Geçtiğimiz günlerde  New Yorker Dergisi (Dünyanın en iyilerinden biri olarak gösterilir.) deneyimli ve kıdemli muhabir ve yorumcusu Jeffrey Toobin’le ilişkilerini dondurdu. Gerekçe yüz kızartıcı… Dergi adına yapılan önemli bir zoom toplantısında kamerayı kapattığını düşünen Toobin, fena yakalandı. Durumu farkettiğinde her şey için artık çok geçti. Buna benzer çok hikaye var.

Bir de insanlar sosyal medyada cesaret hapı içmiş gibi davranıyorlar. Bugünler geçip birbirleriyle yanyana geldiklerinde neler olacağını merak ettiğim insanlar hiç de az değil:)

Son zamanlarda tüm dünyada trend olan, ifşa olayları da dijital medyanın bir kez daha sorgulanmasına neden oldu. Adaletin sosyal medyada aranacak hale gelmesi çok ciddi bir sistem sorunudur.

Dikkatsizliği, özensiz üslubu yüzünden karizmayı ve kariyeri çizdirenlerin yanı sıra dikkat çekmek için her şeyi göze alabilecek büyük ve tehlikeli bir kesim de var.

Her şeyi bir çırpıda harcayacak kadar acımasız, “gösteri!” sonunda  yok sayılacak kadar acınası insanlar… Daha vahimi;  bu insanlara hayran olup peşlerinden gidebilecek milyonların olması…
Sosyal medya insanları görünür kıldı. Evet,  bu harika!  Hiyerarşinin önemini kısmen yitirdiği, cumhurbaşkanının ya da şöhretli birinin bile sıradan bir vatandaşı görmezden gelemeyeceği bir mecra burası. Fakat gelinen noktada üslubun çirkinliği bu avantaji dezavantaja dönüştürecek gibi görünüyor.

Twitter, Periscope’u Mart 2021’de kapatma kararı almış. Düşünüyorum da
şuraların fişi çekilse ne yapacağını bırakın, hayatta nasıl kalacağını bilemeyen insanlar var.

Nimetlerinden elbette faydalanalım ama hep uyanık olalım.

Zira buralar biraz  mayın tarlası biraz da suç mahali..

Kafalar zaten zoom-bi gibi.  Aman diyeyim; sanalizasyon çukuruna düşüp boğulmayın!

* Editör notu: Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Takipte kalın,
tüketimi değil, gelişimi trend yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.