EĞİTİMİN YENİ MATERYALLERİ; AKIL OYUNLARI

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle evlere kapandığımız şu günlerde çocuklarımızın eğitimlerine alternatif materyal arayışımız da arttı. Peki karantina günlerinde çocuklarımızın eğitimini hangi ürünlerle destekleyebiliriz ve nasıl daha keyifli hale getiririz? Tercihlerimizi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 Bu soruları yıllardır eğitim sektöründe çocukların eğitimine nitelik ve keyif katan materyalleri hem eğitimcilere hem de bizlere ulaştıran Sinaps Eğitim Materyalleri kurucusu Orçun Bozokluoğlu’na sorduk. 

 

 

Sinaps Eğitim Materyalleri uzun süredir sektörde ve artık bilinen, güvenilir bir marka oldu. Bize biraz kendinizden  bahsedebilir misiniz? 

(Merkez) Kütahya ilinde 7 senedir kitap, kırtasiye ve akıl oyunları alanında hizmet vermekteyiz. İşimizi büyük bir titizlikle yapıyoruz. Ürün seçimi yaparken her zaman seçici olmaya gayret gösteriyoruz. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimiz. Daha donanımlı, nitelikli bireyler olmaları hem kendileri hem de ülkemiz için çok önemli. İşimizi yaparken bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Eğitime yatırım, geleceğe yatırım demek… Bu sorumlulukla hareket ediyoruz.

 

 

90’li yıllarda bizim çok fazla seçeneğimiz yoktu. Okul kitapları, dünya klasikleri ve bir kaç alternatif oyun, ödev defteri… Kalem kutumuzda yeşil silgi, kırmızı bir de siyah kurşun kalem. Şuan çocukların sınırsız seçeneği var ve hepsi birbirinden güzel… ama dikkat edilmesi  gereken hususlar da var öyle değil mi? Kırtasiye alışverişlerimizde özellikle biz ebeveynler nelere dikkat etmeliyiz? 

 Tabi günümüz çocuklarının alternatifleri çok daha fazla. Bu bir avantaj mı yoksa dezavantaj mi tartışılır ama biz hizmet sunarken çeşit konusunda da seçici davranıyoruz. Öncelikle bilinirliği olan, güvenilir markalar ile çalışıyoruz. Sağlık raporları, gerekli izinler, belgeler… gibi konularda hassasiyetimiz yüksek.  Satışa sunmadan önce her ürünü standartlara uygunluğu konusunda inceliyoruz yani dikkatli davranıyoruz. Fiyatı uygun olsun diye belli belirsiz ürünlerin satışını yapmıyoruz. Ebeveynlerinde bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle internet ortamında yan sanayi, sahte ürünler çok fazla ve çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor.

 

 

Şuan eğitici yayınlarda  da çok fazla seçenek var.  Sağlığı tehdit eden nesnelerin yanında bir de yanlış algı ve yönlendirme yapan yayımların varlığı bizi tedirgin ediyor. Almadan önce bütün yayınları okuyup kontrol etmemiz mümkün değil. Nasıl koruyacağız çocuklarımızı yanlış bilgilerden? 

 Bununla ilgili internette forum,  üyelik sayfaları gibi bilgilendirici mecralar var. Buralardan önerilen yayınevi ve yazarların kitaplarını öğrenip satın alabilirler. Tabi bir satıcı olarak biz de mağazamıza gelen eğitimcileri ve ebeveynlerimizi yönlendiriyoruz. Biz bu alanda kendimize güveniyor ve belirli kriterler doğrultusunda ilerliyoruz.  Mağazamıza gelen, bizlerden tavsiye ve öneri isteyen kişilere müşteri gözüyle bakmıyoruz, tecrübe ve bilgilerimizi paylaşıyoruz.  Önemli olan çocuklarımıza yaşına ve ihtiyacına uygun doğru kaynağı sunabilmek.

 

 

Covid-19 nedeniyle çocuklar eve kapandı ve  uzaktan eğitim ile eğitimlerine devam ediyorlar. Bu süreçte eğitimlerini pekiştirecek yan materyaller neler olabilir? 

Bu sorunun cevabını aslında bu işi yapmaya başladığımız günden beri anlatmaya çalışıyoruz. Evet kitap çok güzel, çok dolu, çok eğitici bir eğitim materyali ama artık tek başına kalınca yetersiz gelebiliyor çocuklarımıza. İşte daha önce bahsettiğimiz gibi çocuklarımızın alternatiflerinin fazlalığını bu noktada avantaja çevirmek gerekiyor. Nasıl mı? Akıl oyunlarıyla!

 

 

Akıl oyunları nedir tam olarak?

Akıl oyunları, kitaptan sonra gelen en güzel ve en eğlenceli eğitici materyal. Çocukları farklı düşünmeye iten ve yeri geldiğinde bir test çözerken takıldığı soruda o soru ile ilgili farklı çözme yöntemlerini de kafasında canlandırmasına yardımcı olmasını sağlayan oyunlardır. Günlük hayatını, kişisel gelişimini de destekler ve bireylerin bi nevi beynini çok daha işlevsel olarak kullanmasına yardımcı olur. Her yaşa ve ihtiyaca uygun oyunlar değişebiliyor. Alternatiflerimiz çok fazla

Mağazada Sosyal Sorumluluk Etkinlikleri de düzenleniyor.

İnternet üzerinden satışınız var mı? 

Şuan altyapısını tamamlamak üzereyiz. Fakat instagram hesabımız üzerinden taleplerimizi karşılıyoruz. https://www.instagram.com/sinaps_egitim_materyalleri/

 

Bir de keyifli zaman geçirmeye ciddi anlamda ihtiyaç  var. Çocuklar resmen ev hapsindeler. Tamam, öğrensinler ama biraz da eğlensinler öyle değil mi?  Sizden son olarak; eğlenirken öğreten farklı yaş gruplarına yönelik oyun önerileri istiyorum

Tabi her yaş gurubuna uygun oyunlar var fakat benim naçizane tavsiyem şu günlerde tüm aile birlikte oynanabilecek oyunlar daha iyi olabilir.

Pratik bardaklar

Dedektif plus

Monopoly

Anlat bakalım

Kelime avı gibi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.