ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN KAÇMAK İSTEYENLER İÇİN İSTANBUL’DA BULANAN 6 YEŞİL ALAN

Birçoğumuz İstanbul’un trafiği, kalabalığı nedeniyle stresli bir hayat yaşıyoruz. Bazen buralardan kaçmak, yeşilin içinde can bulmak istiyoruz. Ve böyle anlarda gözlerimizi hemen İstanbul’un dışına çeviriyoruz. Sonra İstanbul’dan çıkması, dönmesi, trafiği vs. derken planlarımızı iptal ediyoruz. Aslında İstanbul’un tam kalbinde, yeşile doğabileceğimiz birbirinden güzel alanlar var. Siz de şehrin gürültüsünden uzaklaşıp rahatlamak ve nefes almak istiyorsanız yazımıza bir göz atın deriz; işte İstanbul’daki yeşile doyulası alanlar!

 

Belgrad Ormanı

 

 

İstanbul’un içinde Çatalca Yarımadası’nın en doğusunda bulunan bu orman birçok kişinin aşırı sevdiği bir yer. Cüzi bir giriş ücretiyle girilen bu yerde yeşile tam anlamıyla doymanız mümkün.  Burada farklı parkurlarda yürüyüş yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Bunların dışında mesire yerlerinde piknik ve mangal yaparak gününüzü güzel geçirebilirsiniz.

 

Atatürk Arboretumu

 

 

Belgrad Ormanı’na yakın bir noktada konumlanan Atatürk Arboretumu daha fazla bitki türü görmek isteyenler için muhteşem bir yer. Çünkü adından da anlaşılacağı gibi burası bir arboretum. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından işletilen bu yer, birçok bitki ve canlı türünü bünyesinde barındırıyor. 345 hektarlık bir alana kurulu olan Atatürk Arboretumu’nda 3 adet yapay göl yer alıyor. Burada piknik veya mangal yapılamıyor. Fakat yeşile doymak ve keyifli yürüyüşler yapmak istiyorsanız adresiniz burası.

 

Maçka Parkı

 

 

İstanbul’un can damarlarından bir tanesi olan Maçka Demokrasi Parkı, Şişli’de yer alıyor. Konumuyla Beşiktaş, Şişli, Taksim, Osmanbey ve yakınında oturan kişiler için şehrin tam ortasında doğa kaçamağı yapılabilecek olan bir yer olarak karşımıza çıkıyor. 156.671 m2’lik alana yayılan bu yer, 19. yüzyıl zamanında mesire yeri olarak kullanılmış. Günümüzde günlük halkın şehrin ortasında nefes alacağı bir yaşam alanı. Parkın içinde yürüyüş parkurları, süs havuzları, spor alanları ve çocuk oyun alanları mevcut. Sıcak havalarda hafta sonları biraz kalabalık olsa da her şeye rağmen son derece keyifli bir yer.

 

Gülhane Parkı

 

 

Eğer keyifli bir gezi yaparak tarihi hmek, daha sonrasında da yeşilin tam ortasında doğayı hmek istiyorsanız Gülhane Parkı’na mutlaka uğrayın. Tarihi Yarımada’da yer alan bu park muhteşem bir konuma sahip. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı halka açık. 12 hektarlık alanda yeşili hissedebilir, güzel bir çay içebilir ve etrafı izleyebilirsiniz. Daha sonrasında çevredeki tarihi noktaları da gezebilirsiniz.

 

Polonezköy Tabiat Parkı

 

 

Eğer ”İstanbul’un içinde kalayım ama biraz uzaklaşayım” diyorsanız İstanbul’un ilk resmi tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı’na mutlaka uğrayın. Beykoz ilçesinde yer alan bu yer, 3.000 hektarlık bir alana sahip. Kamp ve piknik imkânı bulunan bu yerde zengin doğal güzellikleri en içten şekilde hmeniz mümkün.

 

Aydos Ormanı

 

İstanbul’un akciğeri olan Aydos Ormanı Kartal’da yer almakta. İstanbul’da şehrin stresinden bunalan birçok kişinin tercih ettiği bu ormanda doğaya doyarken piknik yapabilir, balık tutabilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir ve mangal yakabilirsiniz. 537 metre yükseklikle İstanbul’un en yüksek noktası olan bu yer orman çeşitliliği ve oksijen bakımından da oldukça zengin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.