Şansımdır Ablam

Bir ablanızın olması, hayatın size verdiği bir imtiyazdır. Anne babayı ortak kullanırsınız, bu sayede doğar doğmaz paylaşmayı öğrenirsiniz. Bencil olmak isteseniz de olamazsınız. Yetinmeyi öğrenirsiniz. Bi kere feda edilmiştir abla. Annelik, babalık onun üzerinde öğrenilir, deneme tahtasına döner. 4 yıl sonra siz gelirsiniz onun yaşadığı sıkıntıları çekmez daha rahat ve özgür büyürsünüz. Sadece bu yüzden bile sevilir zavallı ablacık:)

Evin içinde of pof sıkılırken bulaşacak bir birey orda hazırda durur. Üzerinde her türlü psikolojik deneyi uygulayabilirsiniz. Kızar falan ama bir zarar vermez. Eğer o da size eşlik etmeye karar verdiyse birlikte saçmalarsınız ki bu anlar ölümsüzdür, hafızalara kazınır. Birlikte bağıra çağıra şarkı söylemeye çalışır beceremeyip kahkahalarla gülersiniz. Oyun oynarsınız, bir sürü şey yapabilirsiniz.

Sonra büyürsünüz. O biraz sen olur, sen biraz o! Herkes kendi hayatını kurar ama hiçbir zaman yeni kurulan o hayatın dışında olmazsınız. Üzerinde hak iddia edebileceğiniz bir varlıktır o! Eniştenize, yeğenlerinize “öyyt! o benim ablam az çekilin” diyebilecek tek kişisinizdir.

Herkes gidebilir bazen hayatınızdan ya da vardırlardır da görünmez olurlar dara düştüğünüzde! Kan kusup kızılcık şerbeti içtim dediğiniz zamanlarda o sizden iyi bilir yüreğinizin acısını … Hatta sizden daha çok acır canı da yinede güç vermek, sizi dimdik ayakta tutmak için var gücüyle mücadele eder. Bir kardeşin canı acıyorsa bilin ki ablaların canı iki kat acır. İyi sanır herkes sizi, o anlar yolunda gitmediğini…

Çocuğunuza anne olur o, en güvenli limandır emanetinizi bırakacağınız ve bedavadan kaç kere annelik hissini size de yaşatır. Çocuğunuz birken, dört çocuğunuza dua ederken, onlar için endişelenirken bulursunuz kendinizi!

Çok şeydir abla; her şey … Yokluğu en çok hissedilendir! Bazen hayatın sus payıdır, yoldaştır, sırdaştır, bamtelinizdir. Sonrasını düşünmeden rahat rahat saçmalayabildiğiniz, her hareketinizi inceleyen ombudsman, hayati kararları alırken danıştığınız yaşam mentörü. Ne biliyim işte bir dünya şey!

Biliyorum herkes bu kadar olamaz ama diyorum ya hayat bi yerlerde bankör davranır ya size; işte benim şansımdır ablam.
Bugün onun doğduğu gün ve her 16 martta yaptığım gibi yine Allah’a teşekkür ediyorum.

İyi ki varsın, İyki ablamsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.