SALGIN VAR, EYVAH ÇOCUKLAR TATİL ! Sağlığımızı riske atmadan çocuklarımızla yapabileceğimiz 7 etkinlik önerisi

Hadi itiraf edelim; Coronavirüsü ile zaten hastalık endişesi taşıyan anneleri bir de, çocukları hem hastalıktan koruyup hem de nasıl zapt edeceğiz  kaygısı sardı.

Müzeler, sinemalar, avmler, çocuk merkezleri ve kalabalık olan her yer yasaklı bölge! Sizi anlıyoruz ve bu zorlu mücadele sizlere destek olmak adına bazı öneriler sunuyoruz. İşte sağlığımızı riske atmadan çocuklarımızla yapabileceğimiz 7 etkinlik önerisi

 

1-EV SİNEMASI

Günümüz çocukları televizyon, tablet, telefon gibi cihazlarla fazla haşır neşir. Tatil nedeniyle sıkılacaklar ve daha çok izlemek isteyecekler. Bu konuda günlük saat aralıkları belirlemeniz faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Birlikte film izleyebilir ve/veya her gün için farklı konular belirleyerek, onlarla ilgili hazırlanmış belgeselleri çocuğunuzun izlemesini sağlayabilirsiniz.

2-KİTAP SEVDİRMENİN TAM ZAMANI OLABİLİR

Çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı yoksa muhtemelen sizin de yok demektir. Ne dersiniz? Bu zorunlu ev hapsi hem çocuğunuz hem de size güzel bir alışkanlık edinmek için iyi bir fırsat olabilir mi?

 

 

 

3-HAPİS Mİ DEDİK, O KADAR DA DEĞİL! KEŞİF VE FARKINDALIK ZAMANI

Evet kalabalık ve kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor ama bu evden hiç dışarı çıkmayacağımız anlamına gelmiyor. Çocukların enerjisini evde tüketmesini bekleyemeyiz. Mutlaka hemen her gün dışarı çıkın, oksijen alın ve çocuğunuzla birlikte etrafı keşfedin. Mahallenizdeki ağaçlar çiçeklendi mi? Kaç ağaç var? Yeni açan şu çiçeklerin adı ne acaba? Yaya geçidinde kaç beyaz çizgi var? Camii minaresinde neler var?  Kaldırım taşları ne renk ve hangi desende? Etrafta ne var ne yok inceleyin. Emin olun her gün geçtiğiniz yollarda bugüne kadar fark etmediğiniz ve sizi şaşırtacak nice detay var!

 

 

4-DOĞAYLA İÇ İÇE..

Doğadan kastımız meşhur bir çiftlik bölgesine gidip, köy kahvaltısı yapmanız değil zira uzmanlara göre çiftlik hayvanlarından uzak durmak şu dönemde daha akıllıca olabilir. Sahilde piknik, ormanda yürüyüş gibi alternatifler hem keyifli hem de sağlıklı bir gün geçirmenizi sağlarken, çocukların da enerjilerini tüketecek güzel bir program olabilir.

 

5-EVDE SURVIVOR

Evet biraz dağılacak ortalık ama şunu kabul edelim zaten her halükarda dağılacak o ev! Bari bir işe yarasın, öyle değil mi? Çocuklarınızın ilgi alanı ve yaş grubuna göre farklı parkurlar hazırlayıp, onları zamanla yarıştırabilirsiniz. İnanın çok eğlenceli ve yorucu olacak! Yani tam istediğimiz gibi!

 

 

 

6-MUTFAKTA YENİ TARİFLER

O evde illaki yemek pişecek ve yenecek değil mi? Çocuğunuzla birlikte hem keyifli zaman geçirmek hem de günün menüsünü ortaya çıkarmak için faydalı bir etkinlik olacak.  Bizim önerimiz çocuğunuzla birlikte hazırladığınız yemekleri biraz daha eğlenceli sunumlar eşliğinde afiyetle yemeniz.

 

7-SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK İÇİN İYİ BİR FIRSAT

Çocuğunuza bazı sorumluluklarını hatırlatmanın zamanı gelmiştir belki de! Hazır okullarda tatil, kullanmadıkları eşyalarını ayırıp, kendi yaşam alanlarının düzenlemelerini onlara bıraksak?  Bu sayede hem daha düzenli ve temiz bir yaşama alanı yaratacak hem de kullanmadığı iyi durumdaki eşyalarını ihtiyaç sahibi başka birine vererek onu mutlu edecek. Bu etkinliğe mutlaka bir gününüzü ayırın der, sağlıklı günler dileriz

 

 

 

Haber: Bilgen ÖNİZ KÜTÜKOĞLU

Fotoğraflar: PİNTEREST

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.