“SAĞLIK KURULU RAPORLARI PANDEMİ SONUNA KADAR UZATILSIN”

Engelli bireyler ve velileri, Sağlık Bakanlığı tarafından salgın döneminde süresi dolmasına rağmen geçerli sayılan Sağlık Kurulu Raporlarının salgın bitene kadar geçerliliğinin devam etmesini istiyor.

Geçen yıl ülkemizde pandemi vakalarının artmasıyla MEB ve Sağlık Bakanlığı tarafından RAM ve sağlık kurulu raporlarının tarihleri uzatılarak engeli bireylere ve ailelerine büyük bir kolaylık sağlanmıştı. Uzatma süresinin sonuna gelinirken, normal zamanlarda bile büyük problem olan SKR raporu çıkarma ve yenileme işleminin, salgının yeniden arttığı şu günlerde yeni mağduriyetler oluşturacağını dile getiren veliler ise endişeli.

Veliler, Rapor süresi dolan öğrencilerin eğitimlerinin kesintiye uğramaması ve vakaların bu kadar arttığı bir dönemde bağışıklığı zayıf ve kronik rahatsızlıkları olan çocukları hastanelere taşımamak için Sağlık Bakanlığı’na süreyi pandemi sonuna kadar uzatmaları için çağrıda bulundu.

Bu doğrultuda velilerin CİMER aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği ortak metin şöyle;

 

“2020 yılında çocuğumun hastane rapor süresi bitmesine rağmen pandemi sürecinde sağlık raporu geçerli sayıldığı için özel eğitim hizmeti almaya devam ettik. Bu kolaylık için Bakanlığımıza teşekkür ederiz.

Ama 2021 haziran ayına kadar Sağlık Kurulu Raporumuzu yenilememiz isteniyor.

  1. İstanbul’da sürekli denenmesine rağmen SKR randevusu için MHRS ve ALO 182’den randevu alınamıyor.
  2. Bazı hastanelerde Covid-19 nedeniyle poliklinikler tam çalışmıyor, normal kontroller için bile randevu almakta güçlük çekiyoruz.
  3. Kronik rahatsızlıkları ve bağışıklıkları zayıf olan Özel gereksinimli bireyleri covid vakalarının bu kadar yükseldiği bir dönemde hastaneye defalarca götürmek hem toplu taşıma hem de hastane yoğunluğu nedeniyle büyük bir risk teşkil ediyor.

Bu sebeplerle engelli bireylerin pandemi başında olduğu gibi sağlık raporlarının salgın bitene kadar geçerli sayılmasını rica ederim.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.