KADIN AJANLAR

KADIN AJANLAR
Erkekler emekli olduktan sonra sahil kasabasına yerleşip, balıkçı teknesiyle balık tutmayı hayal eder. Kadınlar da muhtemelen bir mağaza açıp kıyafet satmayı…
Deşifre oluşu Hollywood  filmlerini aratmayan kızıl ajan olarak da bilinen Rus ajan Anna Vasil’yevna Chapman.. Deşifre olunca memlekete dönüp modaevi açmış.
Tehlikeli ve gizli görevlerin ardından bir mağaza açıp scuba kumaş sweat, ribanali pantolon satmak… Ne biliyim… ?
Genelde erkek ajanlardan bahsedilir ama kadın ajanların başarısı ve miktarı hiç göz ardı edilecek boyutta değil. Yazar Gina Bennett aslında bir CIA casusuydu. Usame Bin Ladin’in bulunmasında büyük rol oynadı. Hem de  11 Eylül saldırılarından bir gün önce anne olmasına rağmen… Hem çocuğunu büyüttü Hem de 09.00-17.00 arası Usame Bin Ladin ve El Kaide’yi takip etti.
Bir kaç Türk kadın ajanı da hatırlayalım öyle kapatalım konuyu.
Adalet Emine Pee. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ajanlarından biridir.

Hitler’in yaverlerinden Freglayr ile olan tanışıklığı sayesinde Alman karargâhına kadar girer ve Hitler’in hayranlıkla seyrettiği bir yıldız olarak tanınır. Adalet Hanım edindiği istihbaratları Türkiye’ye iletir ve başarılı işlere imza atar.
Zeki Mürenin de sık sık Adalet Hanımı dinlemeye gittigi  ve “Ona âşık olanlardan biriydim” dedigi bilinir.

Kadın ajan kullanma konusunda Abdülhamit Han’ın maharetli olduğu söylenir ama dünyada en iyisi MOSSAD olarak bilinir.
Türkiye ile İsrail’in arasını açan Türk, bir kadın!  Ajan Yasmin S.

MOSSAD Türkiye’deki birçok Musevi ismi ajan olarak kullandığı gibi İzmirli Musevi bir ailenin kızı olan  Yasmin’i de kullanmaya başlamıştı. Ancak genç kadın aslında vatanseverdi ve Türk birimlerince özel olarak eğitilmişti. Çift taraflı ajanlığa başlayan Yasmin S. MOSSAD’ın Türkiye üzerindeki pek çok oyununu bozdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.