GÜZELLİK SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA!

21 Mart itibariyle İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelge kapsamında, Korona Virüsünün olası yayılımının önüne geçmek amacıyla geçici süre ile kapatma kararı alınan kurumlar arasında berberler, kuaförler ve güzellik salonları da bulunuyordu.

Bakanlığın 81 il valiliğine gönderdiği “Koronavirüs Tedbirleri” kapsamında faaliyetleri ikinci bir emre kadar durdurulan berber, kuaför, güzellik merkezleri zor duruma düştü. Bir aydır gelirleri olmadan geçimlerini sağlamaya çalışan berber, kuaför, güzellik merkezi sahipleri aynı soruyu soruyor; “nereye kadar?”

 

 “Geldiğimiz noktada ne sağlık ihmal edilebilir, ne de ekonomi”

 

Güzellik Uzmanı ve İfade Danışmanı Aslı Öztürk yaptığı açıklamada, merkezlerin içine düştüğü duruma herhangi bir birikimle değil, borçlu olarak girdiğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek, işletmelerin sürdürülebilirliği, yeniden ayağa kalkması için ekonomik anlamda gerekli tedbirlerin alınması ve devletin daha çok destek olması gerektiğini kaydetti. Öztürk ayrıca “İçinde kendi Güzellik merkezimin de bulunduğu birçok işyerinin gerçekten zor durumda olması çok üzücü. Hepimiz devlete olan sorumluluklarımızı fazlası ile yerine getirirken çalışanlarımızın zor durumda kalması işyerlerimizin akıbetinin belirsiz olması ve yapılan desteklerin yetersiz olmasından üzgünüz. Kapanış kararı alındığından bu yana yapılan açıklamalarda adı bile geçmeyen bir sektör haline gelmek de bizler için büyük bir hayal kırıklığı. Bağ-Kur, SGK ve faturaları ötelemek bizler için çözüm olamayan geçici bir kolaylık. Sonuçta geri ödenecek olan bir kredi desteği verilmesi de içler acısı… Sicil affı gelmeden kullanılamayan bir çözüme nasıl sevinilebilir?  Acilen bu sektöre yönelik odaların ve çalışanların çağrıları dikkate alınmalı ve çözüm üretilmeli Zaten zor günler yaşayan ve korona virüs yüzünden kepenkleri kapanan esnaf, kara kara düşünmekten sağlığını düşünemiyor. (SGK, kira, maaş, KDV, kredi kartları, kredi borçları, elektrik, su) Her geçen gün daha da zor duruma düşen esnaf daha büyük yıkımlara sebep olmadan devletin alacağı acil tedbir ve destek kararlarıyla korunmalıdır…

GÜZELLİK SALONU KUAFÖR VE BERBERLER NE ZAMAN AÇILACAK?

 

Merkezlerin ne zaman tekrar faaliyet göstereceği vatandaşlar tarafından da merak konusu oldu.

Uygulamanın ne zaman biteceği ve bu iş yerlerinin ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.