EVDE KORONAVİRÜSE KARŞI HİJYEN KURALLARI!

 

 

Dünyada ve sonrasında Türkiye’de de görülen yeni tip corona virüsü (Covid-19) bulaşıcı hastalığı hakkında gelen son dakika haberleri insanlığın ne denli zorlu bir düşmanla savaştığını gözler önüne seriyor. Koronavirüs nedeniyle şu sıralar evlerimizde olmamız gerekiyor. Peki, bu noktada evlerimizde almamız gereken tedbirler neler? Evde hijyeni nasıl sağlarız? Ünlü Dr. Mehmet Öz, koronavirüse karşı ev temizliği için bir video çekerek bir liste yayınladı.

 

 

Çin’de ortaya çıkmasının ardından dünya genelinde yüzlerce ülkeye hızla bir şekilde nüfuz eden yeni tip corona virüs (Covid-19) bir kabus olmaya devam ediyor. Bahar ayının şu güzel günlerinde insanlar evlerde kendilerini tecrit etmek zorunda kalıyorlar. Koronavirüsten dolayı tedbir amaçlı herkes evinde olmaya çalışıyor. Evinizde ne gibi önlemler alabilirsiniz, evde hijyen nasıl olmalı gibi konulara haberimizde yer verdik.

 

Evde öncelikli olarak temiz tutmamız gereken yerler listesi

Mehmet Öz, Türklerin kolonya kullanma gibi bir alışkanlığı olduğunu ve her yerde; çantamızda, evimizde, arabamızda kolonya bulundurmamız gerektiğini vurguladı.

BULAŞIK SÜNGERİ; Her gün çamaşır suyunda bekletin ve sık sık değiştirin

ÇAMAŞIR – BULAŞIK MAKİNESİ; Çamaşır-Bulaşık makinesini hafta bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş yıkayın.

LAVABO VE KLOZETLER; Her gün deterjanlarla temizleyin.

ELEKTRONİK CİHAZLAR; Bilgisayar, televizyon, televizyon kumandaları, mouse… Bunları temiz tutmazsanız kötü olur. O yüzden sık sık temiz bir bezle silin.

 

KAPI DOLAP VE PENCERE KOLLARI; Günde iki kez temiz bir bezle temizleyin.

ARABA; Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa arabanızı da unutmayın. Vites kolu, el freni, pencere ve düğmeleri her birini tek tek dezenfekte edin ve silin.

 

ÇANTA, CÜZDAN, PARA VE KREDİ KARTI; Çanta ve cüzdanlarını her gün silin, kağıt paralara dikkat edin. Üzerinde virüslerin yaşama süresinin uzun olduğu söylenildi. Bu yüzden kredi kartı kullanmaya çalışın ve kredi kartınızı her gün silin.

Dr. Buğra Buyrukçu adım adım ev dezenfeksiyonunu anlattı. İşte evde corona virüse karşı alabileceğiniz bazı önlemler

BİR KIYAFETİ ARTIK BİR KEZ GİYMELİYİZ.

Dışarıdan geliniyorsa içeri girer girmez ayakkabıların çıkarılması, çok hızlı bir şekilde kıyafetlerin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, “Bir kıyafeti artık 2-3 kez kez değil sadece bir kez giymeliyiz. Günlük değiştirdiğimiz giysilerimizi derhal yıkamaya atmalıyız. Özellikle pamuklu çamaşırları çok yüksek ısılarda, örneğin beyazları 90 derecede yıkamalıyız” dedi.

 

ÇAMAŞIRLARI YOĞUN BUHARLA ÜTÜLEYİN

Eve girmeden önce toplu taşıma aracı kullandıysak, kalabalık bir ortamda bulunduysak, çıkardığımız giysileri çamaşır suyunda bekletelim. Çamaşır suyu ve yüksek ısıda yıkama mümkün değilse yıkama ve kurutma işleminden sonra muhakkak ütüleyelim. Yoğun buharlı ütüleme işleminin ardından ise giysileri hemen katlayıp yerine koymalayım, en az 10 dakika da buhardan arınmasını bekleyelim.

HER GÜN YÜZEY TEMİZLİĞİ YAPIN

Yüzey temizliğini günlük yapalım; temizlikte kokusu az, alkolü yüksek kolonya kullanalım.

YASTIK KILIFLARINI GÜNLÜK DEĞİŞTİRİN

Yattığımız yatak da bulaşma açısından riskli. Örneğin geceleri terliyoruz. O terli yastığa virüs bulaşabiliyor; günlük değiştirelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.