DERDİNİ SEÇEBİLMELİ İNSAN

Derdini seçebilmeli insan. Her şeye aynı anda deva olamazsın. Dertlendiğin şeyin dermanı olamıyorsan, davasına yetişemiyorsan, kendi içini kemirip bitirmenin bir anlamı yok.

“Mış gibi” de yapma mesela. Üzülüyormuş gibi, destek oluyormuş gibi, aslında çok da umrunda olmayan ya da ne olduğunu bilmediğin bir konu davanmış gibi …. Yapma!

“Çok hassasım üzülüyorum her şeye” diyenlere bir de omzuna üstten 2 kere vurarak, sözde destek olduğunu göstermeye çalışanlara inanmıyorum ben. Kolları sıvayıp “hadi ne yapıyoruz” demeyi ve diyenleri seviyorum. Biliyorum bu herkese denmiyor, herkesle yola çıkılmıyor.

Ayrıca bir şeyleri dert etmeyebilirsin, başkalarına el uzatmaya da bilirsin. Bu senin hakkın. Ama o vakit gölge etmeyeceksin, kenara çekileceksin…

Dünya’da yaşanan her olumsuzluğa üzülmeye çalışma!  Bir kaç tane al, gerisini başkalarına bırak.  Her acıyı sindirmeye, kabullenmeye ya da dava edinmeye yetişemezsin.

Günün sonunda ne kendine faydan olur ne de başkalarına.

Derdini doğru seçeceksin, sorumluluklarını bileceğin, hani cidden dertleneceğin bir şeyler… Kalbe çok dert yüklersen değeri kalmaz. Kendin seçeceksin ki kocaman yeri olsun kalbinde. “Derdi büyük güzelleşmiş, gerçekleşmiş” desin bakan!

O seçimi yapmak bile nasıl bir özgürlüktür bir bilsen! Sonra bir bakmışsın meğer derdinde, dermanında birmiş aslında…

Ve bitmeyen, daimi bir mutluluk arayışına da girme. Her şeyin inişleri çıkışları var. Yaşadın işte; Gözünle göremediğin bir virüs neleri alt üst etti ummadığın anda. Hiçten biraz fazlayız unutma, çok büyütme gözünde kendini, yapabileceklerin sınırlı…

Heyben çok dolu; at fazla acılarını ve beklentilerini. Bi rahat bırak kendini de şu dünyayı da …

Hazır dert demişken Neşet Ertaş’ın çok güzel bir sözü var, onu da şuraya bırakalım, güzelleşelim…

“İnsanın derdi ne kadar büyük olursa gülüşü o kadar sıcak olurmuş. Öyle derler bizim buralarda. O derdin büyüklüğü neye göre ölçülür biçilir bilmem ben. Fakat birinin gülüşünün sıcaklığını hissettim mi, anlıyorum ki derdi çok. Güzelleşmiş derdiyle..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.