Çığlıkların Anlatamadığını Sessiz Fotoğraflarla Anlatıyorum

 

Hayat dolu, mücadeleci ve kocaman yüreği olan bir insan düşünün. Bence Dünya’da daha fazla olmalı böyle insanlar; O’nun gözleri gibi gören, hayatın melodisini içselleştirmiş, yüreklere dokunan … Sizleri tanıştırayım,  Ödüllü fotoğrafçı aynı zamanda özel eğitim uzmanı Deniz Kalaycı

 

 

Deniz Kalaycı Kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

Öğretmen bir anne babanın çocuğu olarak dünya ya geldim.Üniversite sınavında yanlış tercih sonucunda Bilgisayarlı muhasebe bölümünü bitirdim. Bu sektörde 1 yıl çalıştıktan sonra hayalim olan öğretmenlik mesleği için tekrar İstanbul Arel ünv. Çocuk gelişimi bölümünü daha sonrasında da İstanbul Maltepe üniversitesi okul öncesi öğretmenliğini bitirdim.Uzun yıllar engelli bakım merkezlerinde ,çocuk esirgeme kurumunda gönüllü olarak çalıştım.Engelli çocuklarla çalışma isteğimden dolayı özel eğitim alanında bir çok sertifika programına  ve eğitime katıldım.Halen Kardelen Özel Eğitim kurumlarında özel eğitim uzmanı olarak çalışmaktayım.Yaklaşık 8 yıldır da aktif olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmekteyim.

 

 

Fotoğraf çekmeye hobi olarak başladınız. Birbirinden güzel fotoğraflarda imzanız var, üstelik pek çok ödülünüz de var. Nasıl Başladı bu serüven ve nasıl buraya kadar geldi?

 

Çocukluğumdan bu yana görsel sanatlara ilgim vardı. Bir dönem resim çalışmaları yaptım daha sonra annemin hediye ettiği kompakt fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeye başladım.Sonra para biriktirip kendime yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi aldım ve çektiğim fotoğraflarla ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya başladım.Bu alanda bir çok ulusal ve uluslararası ödüller kazandım..

 

En son uluslar arası yapılan nadir insan fotoğraf yarışmasında birincilik aldınız. Öncelikle tebrik ediyorum. Fotoğraf yarışması aynı zamanda bir farkındalık mesajı gibiydi, biraz anlatır mısınız?

 

Evet çok teşekkür ederim. Öğretmenlik mesleğinin vermiş olduğu avantajla ,toplumda farkındalık yaratmak adına engelli çocuk ve bireylerin fotoğraflarını  çekiyorum.

 

Son olarak Eurordis in düzenlediği “Nadir İnsanlar “ konulu fotoğraf yarışmasında öğrencim CFC sendromuna sahip nadir bir çiçek olan Derin in fotoğrafıyla    Avrupa birincisi oldum.Bu fotoğraf yarışmasının amacı nadir hastalığa sahip insanlara karşı  farkındalığın artmasıydı.Amacım fotoğraf sanatıyla bu özel insanlara ve ailelerine dikkat çekmek ,tanı ve tedavilerinde bir nebze de olsa faydamın dokunmasıdır

 

 

 

3 aralıkta Beylikdüzü’nde kaymakamlık ve belediyenin katkılarıyla Beylikdüzü Sakinleri Derneği’nin düzenlediği empati gecesinde muhteşem bir sergiye imza attınız. Önümüzdeki süreçte yeni sergiler düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

 

Benim ilk kişisel sergimdi.İnanılmaz ilgi gördü ,çok çok iyi dönütler aldım.İnsanların sergi sürecinde ve sonrasında en çok söylediği şeylerden birisi de “fotoğraflara baktıklarında empati kurabildikleri ve inanılmaz duygulandıklarıydı “

 

 

Benim amacım da buydu özel bireylerle empati kurabilmeleriydi. Beylikdüzü Belediyesinin ve Beylikdüzü Kaymakamlığının bu geceye destek vermesi ayrıca benim için çok önemliydi.

 

Şuanda yine farklı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyorum.

 

Siz başta da belirttiğiniz gibi özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşamlarına dokunuyorsunuz. Özel eğitim uzmanısınız. Yaptığınız işin ne kadar meşakatli ve kutsal olduğunu biliyorum. Fotoğraflarınızda da bunu görmek mümkün. Onlar için söyleyeceğiniz bir şey var mı?

 

Özel çocukların öğretmeni olmak çok farklı bir duygu ,çocuklarımın bir şeyleri başarıp bağımsız hareket ettiklerini görünce tarifsiz mutlu oluyorum. Özel çocukların öğretmeni olmak gönül işidir paha biçilemez .

 

Toplum, özel bireylere karşı çok önyargılı ve bilgisiz. Amacım Çocuklarımıza imkan verildiğinde neler yapabildiklerini, toplumun içinde var olmaları gerektiğini ,yararlı ve üretken birer birey olduklarını göstermek .

 

Bende bunu  zaman zaman  sözcüklerle ,çığlıklarla  anlatamadığımız duyguları sessiz ama etkili fotoğraflarımla  topluma yansıtmaya çalışıyorum.

 

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

 

Umarım özel çocuklarımızın  eğitim alanında,sosyal yaşamda ,sağlık alanında önlerinin daha çok açılması.

 

Benim bir öğretmen olarak bir sloganım var onu söylemek istiyorum

 

Her çocuk öğrenir

 

Bazen aynı anda,bazen farklı anda

 

Bazen aynı yolla ,bazen farklı yolla

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.