Biraz özen, nezaket ve saygı hepimize iyi gelir…

Bazı küçük hatırlatmalar farkında olmadıklarımızı fark ettirir diye…

Nezaket kurallarını önemsemiyoruz. Yaşamın içinde bile özensizliğimiz almış başını gitmişken sosyal medyadaki çirkin üsluplar normal karşılanır oldu. Fakat bu görmezden gelmeler yüzünden herkes her şeyi kendine hak görmeye başladı.  Karşılaştığımız çirkin iletişim biçimlerini bence olağan karşılamayalım.

?Her sosyal medya kullanıcısının  farklı bir amacı olduğunu unutmamak gerekir.

?Etkileşime geçmeden önce karşımızdaki kişinin amacını anlamak doğabilecek yanlış anlaşılma ve olumsuzlukların önüne geçecektir.

?Karşımızdakiyle yüz yüzeyken yapmayacağımız hiçbir şeyi sosyal medyada da yapmamalıyız.

?”Takipçi kaybetmemek için kaba davranışları olan, seviyesiz mesajlar yazan insanları idare etmek zorunda kalıyoruz” diyenlere söylüyorum; etmeyin. Siz taviz verdikçe onlar artar ve uğraşmak zorunda kaldığınız verimsiz bir kitleniz olur. Bırakın gitsinler (efendi olup geri gelebilirler:) )

?Dijital mecralarda  kendi ismimizi kullanmıyor olabiliriz bu kişisel bir tercihtir. Ama gizliliğin arkasına saklanıp normalde cesaret edemeyeceğimiz diyaloglara girmek de oldukça kaba ve yanlış bir tutumdur. Böyle yapan kişilerin gizli kimliğinin, aslında gerçek karakteri olduğunu bilmekte fayda var.

?Kendimize yakın hissettiğimiz kisi ve görüşler olacaktır. Onlarla daha fazla diyalog kurmak ve etkileşime geçmek isteyebiliriz. Bu cok dogal ve insani bir durum ama Sınırı ve seviyeyi aşmayalım. Özel ilgi beklemeyelim.

? İçerik üretemiyorsak bunu yapan harika ajanslar var. Öyle bir bütçem yok ve  üretemiyorum diyorsanız o zaman üretmeyin gitsin! Kopyalamaktan daha iyi bir duruş olacağı kesin. Alıntılar makul seviyede tutulunca güzeldir lakin intihal yapmamak gerekir. Intihal fikir ve emek hırsızlığıdır ve suçtur.
Özetle;

Biraz özen, nezaket ve saygı hepimize iyi gelir…

#nezaket #saygı #alıntı #intihal #içerik #bo #sosyalmedya #takipci #hatırla #bilgenoniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.