Bir futbol kulübünden fazlası…

Bir futbol kulübünden fazlası…

Bundan tam 121 yıl önce 29 kasım 1899  Hans Gamper tarafından kuruldu Barça… Kurduğu bu kulübün yıllar sonra her branşta bu kadar büyüyeceğini, dünyanın dört bir yanında taraftarları olacağını Gamper’in kendisi de hayal etmemiştir heralde…

İspanya’da Francisco Franco döneminde Katalanlar başta olmak üzere tüm bölgesel kültürlere baskı politikası uygulanmıştı.Bu dönemde FC Barcelona Katalan halkının sembolü haline gelmiş ve “Més que un club” (Bir kulüpten daha fazlası) adıyla anılmıştır.
O kadar ki Katalan halkı, günümüzde bile Barcelona formasını kendi bayrakları gibi görürler.

Sporun sadece futboldan ibaret olmadığını her zaman vurgulayan, taraftarlarına da benimseten Barcelona, yıllar içinde saha içinde ve saha dışında giderek büyüdü.

Barça için Johan Cruyff’un yeri çok ayrıdır. Başkanlar değişir, teknik direktörler gider ama Cruyff hep kalır, çünkü bu isim “Barcelona’nın tarihini değiştiren isim” olarak bilinir. 1974 yılında Agustí Montal tarafından transfer edilen Hollandalı efsane, oyuncuyken olduğu kadar teknik direktör olarak da Katalan ekibinde iz bırakmıştır.

Kurulduğı günden 2010 yılına kadar (111 yıl boyunca) formasına reklam almayan tek futbol takımı olan Barcelona, bu anlamda da her sporseverin, takımına tutkuyla bağlı her futbol seyircisinin de gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Barça  2006 yılında, UNICEF’in ismini formasına taşımış, bunun karşılığında tek bir kuruş kazanmamıştır.
Fakat kulüp, 2010 yılında maddi kaynağa duydukları ihtiyaç nedeniyle kuralı bozarak,  bir rekora imza attı ve Katar Vakfı( Qatar Foundation) ile 5.5 yıllığına 165 milyon avro karşılığında anlaşmaya vardı.

Barcelona’nın belki de futbolla ilgisi olmayanların bile bildiği bir de ezeli rakibi var. El Clásico adıyla anılan bu rekabetin karşı tarafı; Real Madrid.  Bu rekabet İç savaş yıllarında başlamış. Barça halkın, Real Madrid ise baskıcı merkeziyetçilik anlayışının ve burjuva kesiminin bir simgesi olarak görülmüştür.

Günümüzde yalnızca sportif anlamda süren bu rekabet futbolcu transferleri, kupa şampiyonlukları, mali gelir gibi alanlarda devam etmektedir.
#fcbarcelona #mesqueunclub #barcelona #barça #futbol #spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.